ФОТО | Среќен роденден Маркијан: Семејството Јанковски има повеќе поводи за славење

2 mins read

Во семејството Јанковски овие денови има повеќе поводи за славење. Неодамна најстариот син на пејачката и претседателка на здружението „Дајте ни крилја“ Ребека Јанковска – Ристески и нејзиниот сопруг, доктор Милан Ристески го прослави својот 15 – ти роденден.

Најголемата наша желба е да бидеш среќен и опкружен со добри луѓе. Нашата мисија долго и се уште трае. Се молам за повеќе добрина во светот кој го врти погледот. Жалам за лошите политики, површните анализи, некомпетентните функции на нашите презафатени политичари и нивните грешни души. Среќен Роденден Батка, Мангупски, љубовче и сонце наше. Те сакаме, стои во описот на објавата на Ребека по повод роденднот на нејзиниот најстар син.


Маркијан на 5-ти октомври во кругот на своето семејство го прослави својот роденден, а вчера беше исто така негов ден, негов именден. Еден ден пред Св.Димитрија се празнува Св.Маркијан.

Ребека им. се заблагодариме на пријателите по повод честитките за родендеот на нејзиниот син, а притоа и сподели како го поминале убавиот празничен ден по повод именденот на Маркијан.

Драги луѓе, пријатели, роднини, добронамерници… Ви благодариме за преубавите честитки и искрени желби за роденденот и именденот. Денешниот ден Маркијан го започна со литургија, света причест во црквата Св.Ѓеоргија и кревање (молитва,осветување) на лепчето што мама му го месеше за овој посебен ден за него и за нас, неговиот именден. Св.Маркијан е великомаченик, а се слави еден ден пред Св Димитрија. За многу години Св.Маркијан и Св Димитрија!!! По нивните молитви Господ да се смилува и нека не дарува со смирение, љубов меѓу луѓето и кон Бога, здравје, радост во срцата,чувство на благодарност и покајание. Среќни празнични денови! Слава на Бога!, стои во описот на објавата на Ребека.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Две фудбалски легенди Снајдер и Кујт илегално се обложувале на веб-сајтови под контрола на нарко мафија?

Следно

Понеделник, а го имате сељакот на неделата!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian