Ахмети и Мицкоски денеска имале „информативна“ средба

1 min read

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, освен со лидерот на социјалдемократите Зоран Заев, денеска остварил средба и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Од ДУИ потврдуваат дека Ахмети Мицкоски се сретнале, додавајќи дека средбата била „информативна, за да се слушнат ставовите на господинот Мицкоски за Договорот од Преспа, новото име на државата и спорот со Бугарија.“

„Господинот Ахмети денеска имаше средба со господинот Мицкоски и на таа средба се разгледани главните програмски точки и дали во иднина можат да се поклопат тие на ДУИ со оние на господинот Мицкоски. Што се однесува за договорот од Преспа, го прифаќате или не? Новото име на државата, другото прашање е каква е визијата на господинот Мицкоски за проблемот со Бугарија, кој е клучен за да се отворат преговорите со ЕУ. Ова се точките кои отвораат можност за соработка со господинот Мицкоски или не, во иднина доколку ВМРО-ДПМНЕ победи на парламентарните избори“, велат од ДУИ.

Средбата за „Слободен печат“ ја потврдуваат и во ВМРО-ДПМНЕ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Семејна драма во Виена: Таткото му ги исекол прстите на синот, a тој потоа го гризнал за уво

Следно

Се ближи крајот на агонијата за Симонс, Бостон селтикс заинтересиран за размена

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian