ВИДЕО: Дончиќ со тројка во последните секунди за триумф на Далас

1 min read

Доцна синоќа во НБА лигата составот на Далас со резултат 107:104 на домашен терен го совлада Бостон, а повторно најзаслужен за победата на Маверикси беше Лука Дончиќ.

До крајот на мечот останаа уште 11,4 секунди, Словенецот ја презеде одговорноста во последниот напад и со неверојатна тројка во последните секунди донесе победа за домаќините.

Уште еден одличен меч сезонава за Дончиќ кој реализираше 33 поени, девет скокови и пет асистенции. На спротивната страна прв стрелец беше Џејсон Тејтум со „дабл-дабл“ учинок од 32 поени и 11 скокови.

Лејкерси загубија и од Портланд во чии редови блескаше Демијан Лилард со 25 поени (шест асистенции). За „езерџиите“ поради повреда не настапи Леброн Џејмс, најефикасен во поразот беше Малик Монк со 13 поени.

НБА лига, резултати –

Мајами хит – Јута џез 118:115
Чикаго булс – Филаделфија сиксерс 105:114
Далас маверикс – Бостон селтикс 107:104
Феникс санс – Атланта хокс 121:117
Портланд трејл блејзерс – Лос Анџелес лејкерс 105:90

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Меѓу загинатите на фестивалот „Астроворлд“ е и 14-годишно дете

Следно

Состојбата со ковид-19 во регионот е сѐ полоша, најавени се нови рестрикции

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian