Таравари: Прво да ги расчистиме институциите, па потоа да организираме фер избори

1 min read

„Ние од синојќа имаме ново мнозинство, мнозинство кое што е за недоверба на оваа Влада, практично овие денови преговараме со уште неколку пратеници се надевам дека ова мнозинство за неколку дена ќе прерасне во бројката 64/65, изјави градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари во емисијата „Стадион“ на Радио Канал 77.

Меѓутоа има интерес од повеќе пратенци кои што се членови на СДСМ, што се незадоволни од криминалното владеење на СДСМ и ДУИ. Имаме и други пратеници кои што се дел од мнозинството и мислам дека треба да се случи промената и државата да почне да чекори кон прав пат, да се декриминализира со еден збор. Ситуацијата е чиста се надевам ќе почнеме да одиме по пат кој го посакува секој граѓанин“, вели тој.

Градоначалникот на Гостивар истакна дека траењето на оваа Влада би била околу година ипол.

 На ваков начин не се организираат избори.Целта им е да се расчистат, дедуизираат, декриминализираат институциите, со цел луѓето да имаат доверба во инститиуциите на ситемот. Дури потоа да се организираат фер и демократски избори, кажа Таравари.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Неколку улици во Шутка во понеделник ќе останат без вода

Следно

Чави им испрати порака на навивачите на Барселона: Немам зборови со кои би можел да ги опишам емоциите

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian