Семејството на Роквиќ: „Нашиот Маринко почина по тешка борба со ракот“

1 min read

Фолк пејачот Маринко Роквиќ почина денеска во Белград во 68-та година од животот.

Тој неодамна бил хоспитализиран поради влошената здравствена состојба.

По неговата смрт, семејството на Маринко Роквиќ се огласи и откри дека пејачот се борел со рак на панкреасот.

„Со голема тага ја известуваме јавноста дека нашиот сакан сопруг, брат, татко и дедо Маринко Роквиќ, почина утрово после тешка борба со канцер на панкреасот. Семејството во овој неизмерно тежок момент ве замолува да ја почитувате приватноста. Деталите за датумот на погребот ќе бидат дополнително објавени“, пишува во соопштението на семејството Роквиќ.

Роден е на 27-ми јануари, 1954 година, во Босански Петровац. Тој е татко на познатиот пејач Никола Роквиќ.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

4 среќни денови кои не очекуваат во ноември: Ѕвездите ќе бидат во корист на сите

Следно

Суд во САД стави „рампа“ на плановите на Бајден за задолжителна вакцинација на работниците

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian