Хрватска повторно се тресе: Граѓаните во страв од страшните сценарија од Петриња

1 min read

Во Хрватска, во текот на ноќта, беа регистрирани два земјотреса. Првиот бил околу два часот по полноќ со јачина од 3,3 степени според Рихтеровата скала, пренесува Индекс.хр.

Според наводите на сеизмолозите од Сеизмолошката служба на Хрватска, епицентарот бил 12 километри југоисточно од Макарска, во близина на Селце кај Богомље на островот Хвар.

Вториот земјотрес сеизмолозите го забележале во 04.14 часот и тој бил со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала со епицентар кај селото Вратечко, 11 километри западно од Петриња.

Лани на 29 декември Хрватска ја погоди силен земјотрес кој одзеде седум животи и уништи голем дел од Петриња, Сисак и Глина.

ВИДЕО I Силен земјотрес во Хрватска: Многу урнати куќи во Петриња

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Maкедонија повторно топ тема во регионот: Нов тектонски потрес за Заев

Следно

Историско истражување: ХПВ вакцината ја намалува појавата на рак на грлото на матката за 90 отсто

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian