ЕМА: Третата „бустер“ доза доведува до зголемување на бројот на антитела

2 mins read

 Да се дава трета „бустер“ доза од вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ на лица постари од 18 години,  е препораката која ја повтори Европската агенција за лекови (ЕМА).

-Повеќето земји-членки на ЕУ почнаа да даваат засилувачки дози прво на ранливите групи, а преминувањето на засилувачка доза за општата популација е веројатно следниот чекор во заштитата на јавното здравје – изјави доктор Марко Кавалери од ЕМА.

Претставници на ЕМА наведуваат дека бустер дозата може да се даде на возрасни најмалку шест месеци по целосната вакцинација со „Фајзер“, или шест до осум месеци по втората доза на „Модерна“.

-Трета доза од вакцината на „Модерна“, земена шест до осум месеци по втората доза доведува до зголемување на бројот на антитела. Студиите не покажаа безбедносни ризици, а антителата добиени од бустер дозата покажуваат подобри резултати во неутрализирање на делта варијантата во споредба со нивото пред да се прими засилувачката доза – вели Кавалери.

Тој додава дека слично мислење било дадено и порано за бустер дозата на „Фајзер“ и нагласи дека тие мислења го отвориле патот за давање бустер доза на возрасните, вклучително и оние кои се во поголем ризик да добијат Ковид-19.

ЕМА наведува дека во моментов нема особена загриженост кога се користи засилувачка доза покрај веќе познатите несакани ефекти од примарната вакцинација. Појавите на миокардитис и перикардитис при бустер дози внимателно се следат и засега нема информации дали нивната појава е со сличен интензитет како при примарната вакцинација – заклучува ЕМА.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Симптоми кои укажуваат на недостаток на магнезиум во телото

Следно

Дендиас: Која влада и да произлезе се надеваме на продолжување на соработката во сите области

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian