ВИДЕО | „Немаат леб да јадат, можат да се гаѓаат само со костени“: Милановиќ за ситуацијата во БиХ и дали земјата е на работ на конфликт

3 mins read

Во четвртокот, хрватскиот претседател Зоран Милановиќ ја повтори идејата претставниците на трите конститутивни народи на Босна и Херцеговина да седнат на маса со него, српскиот и турскиот претседател, бидејќи „во таква средина може да се најде задоволително решение“ за кризата во БиХ.

– Додик е последниот проблем на Босна и Херцеговина. Каков е Шмит? Не го познавам човекот, но нема да го избрка Додик со тие детски закани. Додик го претставува српскиот народ во БиХ – изјави вчера Милановиќ.

Милановиќ одговори и на прашањето дали БиХ е на работ на конфликт.

– Не се затоа што немаат леб да јадат, можат да се гаѓаат само со костени. Додик понекогаш е невоздржан, но ние може да се договориме со него за 10 минути, а не за поделба на Босна – изјави Милановиќ.

Изјавата дека луѓето во БиХ немаат „леб за јадење“ и дека можат само да се гаѓаат со костени, предизвика голем интерес кај медиумите од БиХ, а дел од нив изјавата на Милановиќ ја нарекуваат срамна.

– Би сакал овде да гледам како на некакви гаранции на (српскиот) претседател (Александар) Вучиќ. Ќе имаме недоразбирања, но ќе видиме што можеме да направиме во БиХ за да ја задржиме недопрена “ – изјави хрватскиот претседател пред новинарите.

Милановиќ смета дека „само во таква средина може да се најде задоволително решение“.

– Значи, секоја страна, а тоа се трите етнички страни, има некому на кого му веруваат и од другата страна има некого на кого навистина не му веруваат целосно – рече тој.

– Не знам колку Бошњаците му веруваат на Вучиќ, но Србите му веруваат. Доволно ми е – додаде Милановиќ.

Претседателот неодамна го повика премиерот Андреј Пленковиќ да ја усогласи својата политика кон БиХ, а Пленковиќ потоа го нарече „лут поддржувач на Жељко Комшиќ, кого го поддржа против член на ХДЗ“ и додаде дека претседателот сега е „пријател на Додик“.

Милановиќ одговори дека премиерот треба да каже зошто во Брисел дава изјави кои „се на штета на Хрватите“.

– Зборувам за одржување на заеднички фронт, не дисциплински, туку во ставови. А секоја наша кавга во Хрватска предизвикува киселост и мачнина во Мостар, Широки Бријег и Витез – изјави Милановиќ.

На самитот на лидерите на ЕУ во октомври, Пленковиќ рече дека „во ЕУ внимателно ги читаат и не ги одобруваат пораките што доаѓаат од (Милорад) Додик во врска со функционирањето на БиХ“.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Македонската ракометатна репрезентација поразена во Каиро од Египет

Следно

Која е вистинската боја? Еве ги најсоодветните нијанси за уредување на вашата спална соба

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian