Откриен е ген кој го удвојува ризикот од смрт од ковид-19

1 min read

Научници од Универзитетот во Оксфорд открија ген кој го удвојува ризикот од откажување на белите дробови и смрт од ковид-19, пренесува ВВС.

Имено, тие тврдат дека 60 проценти од луѓето од Јужна Азија и 15 проценти од луѓето со европско потекло имаат високоризична верзија на тој ген.

„Вакцините се клучни и помагаат значително да се намалат овие ризици“, тврдат истражувачите.

Студијата на научното списание Nature Genetics делумно открива зошто некои заедници во Велика Британија и Јужна Азија се изложени на поголем ризик од ковид-19, но не го објаснува целосно.

Надоврзувајќи се на претходната генетска работа, истражувачите користеа комбинација на вештачка интелигенција и нова молекуларна технологија за да го лоцираат точниот ген – наречен LZTFL1 – одговорен за зголемени ризици.

Тие проценуваат дека верзијата на генот за ризик е присутна кај околу 2,0 проценти од луѓето со африканско-карипско потекло и 1,8 проценти од луѓето од источноазиско потекло.

Водечкиот истражувач, професорот Џејмс Дејвис, рече дека сложената комбинација на фактори, вклучувајќи ја особено возраста, придонесува за индивидуалниот ризик на секој човек и дека „социо-економските фактори исто така веројатно ќе бидат важни во објаснувањето зошто некои заедници се особено тешко погодени од пандемијата. ”

„Иако не можеме да ја промениме нашата генетика, нашите резултати покажуваат дека луѓето со повисок ризик ген веројатно ќе имаат корист од вакцинацијата“, вели Дејвис.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Се случи една трагедија: Доктор Горан се врати на „Инстаграм“, но со тешко признание!

Следно

Мицкоски: Ќе го почекаме Заев да ја поднесе оставката, ако не, ќе изгласаме недоверба на Владата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian