Жерновски: Патриотизмот на опозицијата траеше до 19 часот на денот на изборите

1 min read

Зошто опозицијата тврди дека има мнозинство, а бара избори, прашува поранешниот градоначалник и поранешен заменик-министер, Андреј Жерновски во гостувањето на емисијата „Клик плус“.

Тој вели дека сакал ВМРО-ДПМНЕ да освои повеќе градоначалнички места отколку на последните избори, но дека не очекувал ваква разлика.

-Апсолутна власт може да донесе притисок и одговорноста сега се споделува што ќе остварат, како ќе се однесуваат, како ќе вработуваат, што ќе вработуваат, посочува Жерновски.

Тој изјави дека досега лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски „9 пати најавувал мнозинство во Собранието и 9 пати има неуспех“.

-Чудно е да се најавува мнозинство, па да се бараат избори. Граѓаните знаат што значи парламентарни, локални или претседателски избори., вели Жерновски.

 

Патриотизмот на опозицијата траеше до 19 часот на денот на изборите.

-Одеднаш исчезна Република Македонија и патриотскиот став, вели поранешниот градоначалник и член на СДСМ, Андреј Жерновски.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Серверите на „Фортнајт“ се гасат во Кина

Следно

Лига на Европа: Динамо сигурен против Рапид, пораз на Црвена звезда во Белград

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian