Здравко Понош: Прерано објавено име или добар потег на опозицијата?

2 mins read

Остануваат уште пет месеци до изборите во Србија, но кампањите веќе се во полн ек. Секако, станува збор за тие негативните. Мета на нападите овојпат е човекот за кој се шпекулираше дека на претседателските избори може да оди против Александар Вучиќ, пишува Нова.рс.

„Се оженил со Хрватка, Србија конечно се буди!, „Хрватите продолжуваат со кампањата да го донесат Понош за претседател на Србија!“, „Генерал оженет со Хрватка која е вљубена во Загреб!“, „Хрватите имаат кандидат на изборите во Србија“. Тоа е матрицата според која деновиве во Србија се перат мозоци, пишува Нова.рс.

Иако не е потврдено дека потпретседателот на Народната партија и поранешен началник на ГШ Здравко Понош ќе биде кандидат на опозицијата во трката за претседателската функција, провладините медиуми веднаш почнаа да го прават она што најдобро го знаат. Да шират пропаганда против противниците на Вучиќ.

Манипулацијата не е новост

Според политичкиот аналитичар Цвијетин Миливојевиќ, овој режим функционира на таа пропагандна мантра.

„Јас тоа го нарекувам пропагандно манипулирање. Сто пати повторувате лага, која на крајот станува вистина за поголемиот дел од гласачкото тело и толку. И претходно кажав дека не е прерано да се излезе со името на претседателскиот кандидат“, додава Миливојевиќ.

За разлика од Понош, Воислав Коштуница стана претседателски кандидат непосредно пред изборите во 2000-та година.

„Тогаш почнаа нападите врз него, пред се во политиката, но тогаш немаше таблоиди како денес, немаше ниту приватни телевизии: Нападите врз него беа прилично бесмислени, пишуваа дека сака мачки, не знам каква маана е таа за обичниот човек. Немаа за што да го нападнат, тоа не беше пресудно, но тоа е една од работите за кои размислувавме – кој е кандидатот за кој режимот ќе има најкратко време да создаде негативно мислење за него кај народот“, изјави поранешниот член на ДОС Жарко Кориќ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Пресврт за победа на Елмас и Наполи во Лигата на Европа

Следно

Инспиративна мисла на денот: Уметност е да знаеш…

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian