ВИДЕО: Пресврт за победа на Елмас и Наполи во Лигата на Европа

1 min read

Фудбалерите на Наполи остварија убедлив триумф од 1:4 на гостувањето кај Легија Варшава во рамки на четвртото коло во Лигата на Европа и се искачија на првото место во групата Ц.

Италијанскиот тим за кого од првата минута настапи и македонскиот репрезентативец Елиф Елмас, славеше со пресврт бидејќи во првиот дел губеше со 1:0, но во вторите 45 минути постигна четири гола.

Полскиот тим поведе со голот на Емрели во 10. минута, а предноста  ја имаше се до стартот на вториот дел. Прво Зиелински во 51 минута израмни на 1:1 од пенал, а пресвртот го најави Мертенс исто така од пенал во 75. минута, по што во финишот во листата на стрелци се запишаа уште и Лозано и Оунас. Елмас на теренот помина 65 минути по што беше заменет со Марко Политано.


Англискиот Вест Хем дури во четвртото коло ги испушти првите бодови во Лигата на Европа играјќи 2:2 на гости против Генк.
Убедлив триумф на домашен терен оствари Олимпик Лион кој со 3:0 ја совлада Спарта Прага и си обезбеди европска пролет бидејќи има максимален скор по четири кола.


Резултати:
Брондби – Ренџерс 1:1
Галатасарај – Локомотив М. 1:1
Генк – Вест Хем 2:2
Легија – Наполи 1:4
Лион – Спарта Прага 3:0
Монако – ПСВ 0:0
Олимпијакос – Ајнтрахт 1:2
Реал Сосиедад – Штурм 1:1

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Предлог буџетот за 2022 година на 15 ноември влегува во Собранието

Следно

Здравко Понош: Прерано објавено име или добар потег на опозицијата?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian