Видео: Ленче Нелоска е новата претседателка на Советот на општина Ѓорче Петров

1 min read

Новиот состав на Советот на општина Ѓорче Петров денеска ја одржа првата, конститутивна седница на која за претседател беше изгласана Ленче Нелоска, првата жена во историјата на општинскиот совет која ќе го води ова тело.

Освен верификација на мандатите на членовите на Советот на дневен ред на денешната седница беше и изборот на Комисија за мандатни прашања, избор и именувања.

Градоначалникот Александар Стојкоски им честиташе на новоизбраните советници и им посака успешна работа. Стојкоски истакна дека заедно се исправаат пред огромен предизвик – Ѓорче Петров да биде убаво место за живеење, зелено, урбано и чисто.

-Чест ми е што заедно со вас ќе имам можност да впишам историја во револуционерните позитивни урбанистички чекори кои ќе ги забележи оваа општина. Приоритет ќе биде заедно да делуваме во насока на чисто Ѓорче, улиците со кал конечно да заминат во историјата, парковите да го надвладеат бетонот, децата да добијат образование по сите стандарди, а најмалите повеќе место за рекреација. Наш императив мора да бидат граѓаните, рече Стојкоски.

По формалниот дел и завршување на седницата, 23-цата советници заедно со Стојкоски на симболичен начин, со засадување дрвца, го означија старот на мандатот.

Локацијата каде се садеше е бул.„Македонска војска“ каде во моментов дополнително се зазеленува нова површината и се гради нова урбана зона. Со тоа, овој комплекс ќе добие целосно нов модерен изглед.

Извор: skopjeinfo.mk

Претходно

Специјалниот документарец за Боба Фет ќе се прикаже премиерно на Денот на Дизни+

Следно

ФОТО | Во Германија мајка осудена на доживотен затвор поради убиството на своите пет деца

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian