ВИДЕО | Кирацовски: Тешко ќе биде да се најде замена за Заев, во партијата влегоа луѓе од лукративни причини

1 min read

Овие избори не беа избори во кои се брои кој се брои кој освои повеќе гласови, односно кој повеќе изгуби, изјави за Утрински брифинг Александар Кирацовски, поранешен генерален секретар на СДСМ.

Изборите беа проследени со ниска излезност, што алудирана незаинтересираност кај граѓаните, но и на аверзија кон избирачкиот политичкиот процес.

-Генезата на изборниот резултат на СДСМ е повеќеслојна. Прво неизлесноста на традицинионалните гласачи и неопределеното гласачко тело кое даваше поддршка во изминатите изборни циклуси. Тука е и коалициското раслојување на СДСМ и слабостите во одредено функционирање, додаде Кирацовски.

Проследете го целиот разговор во видеото

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Од брод во водите на Ла Манш спасени повеќе од 400 мигранти, едно лице настрадало и едно е исчезнато

Следно

Сакате да го намалите високиот крвен притисок? Седум намирници кои природно ги чистат крвните садови

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian