Варгас: Мафијата од Балканот е главен сојузник на кланот Голфо

1 min read

Шефот на колумбиската полиција Хорхе Луис Варгас изјави дека еден од петте главни сојузници на наркокартелот Клан дел Голфо е балканската мафија.

Тој наведе дека дрогата од Колумбија и од Централна Америка со бродски контејнери е транспортирана до Холандија и до Шпанија, а потоа по копно до Балканот.

– Ова злосторничка организација има пет главни сојузници за шверц на кокаин ширум светот. Во Мексико сојузници и се картелите Јелиско Нуева Генерасион и Синалоа, во Европа калабриската и сицилијанската мафија и мрежите за трговија со дрога на Балканот, изјави Варгас.

Водачот на Клан дел Голфо, Дарио Усуга познат како Отонијел е уапсен на 24 октомври во северозападна Колумбија и набрзо треба да биде екстрадиран во САД.

Отонијел се смета за еден од најопасните светски дилери, а Клан дел Голфо брои околу 3.500 луѓе, според официјалните податоци на колумбиската полиција.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

На денешен ден – 4 ноември

Следно

Мицотакис: Договорите се однесуваат на државите, а не на владите

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian