Унгарија призна дека ја користела израелската шпионска опрема

1 min read

Унгарија денеска за првпат јавно го призна она што веќе неколку месеци се шпекулираше дека Министерството за внатрешни работи на таа земја ја користела контроверзна шпионска опрема од израелско производство под името „Пегазус“, пишува ДВ.

Лајош Коса, инаку претседател на собраниската Комисија за внатрешни работи и одбрана, нагласи дека опремата била користена согласно законот.

Коса рече дека сите шпионски активности и надзор кои се вршеле со помош на оваа шпионска опрема биле во согласност со законот и имале согласност од судиите и од Министерството за правда.

Кој бил на мета засега остана тајна, а за тоа се разговарало во унгарскиот парламент зад затворени врати.

Аферата одекна во јавноста кога неколку светски медиуми и невладини организации летово открија голема шпионска кампања, која откри дека речиси 50.000 телефонски броеви на новинари, активисти, политичари во израелскиот систем Пегазус, но точниот број на оние кои биле на мета не е објавен. Една од индициите водеше и до Унгарија, но унгарската влада не сакаше да ја потврди употребата на оваа шпионска опрема, која штотуку ја направи оваа есен.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Инспиративна мисла на денот: Уметност е да знаеш…

Следно

Халили: Граѓаните нема да гласаат на наредните избори за Мицкоски поради прифаќањето на „Северна“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian