Серверите на „Фортнајт“ се гасат во Кина

1 min read

Се гаси кинеска верзија на популарната видео игра Фортнајт.

Играта престана да прифаќа регистрации на нови играчи и веќе нема да биде достапна за преземање од понеделник, објавено е на официјалната веб-страница на Фортнајт, пренесува Си-Ен-Ен.

Серверите ќе се исклучат на 15 ноември, што значи дека по тој датум играчите повеќе нема да можат да ја играат популарната игра.

Фортнајт беше лансирана во јули 2018 година во Кина, креирана од „Епик Гејмс“ во соработка со „Тенцент“. „Тенцент“, кинески гигант за видео игри, купи околу 40 отсто од акциите на Фортнајт пред речиси една деценија.

Фортнајт стана културен феномен

Фортнајт е светски позната игра во која до 100 играчи се борат меѓу себе во дадено време. Може да има само еден победник. Фортнајт со години стана културен феномен, па, меѓу другото, дури минатата година беше домаќин на големи музички ѕвезди како Маршмело и Тревис Скот. Исто така, во играта беа емитувани три филма на познатиот режисер Кристофер Нолан – „Inception“, „Batman: The Beginning“ и „Prestige“.

До мај 2020 година, Фортнајт сними повеќе од 350 милиони регистрирани играчи, објавија тие на официјалниот Твитер.

Во овонеделното соопштение за затворањето на играта, Фортнајт се нарекува „бета тест“ на самата игра. Не беше кажано зошто се гаси, но упатена е благодарност до играчите кои досега играа и „учествуваа во неговото тестирање“.

Кина го ограничува играњето игри за малолетници на еден час

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Kој го „врти“ Петар Грашо: Данијела Мартиновиќ успеа да го пронајде мирот во себе па се обрати до фановите

Следно

Жерновски: Патриотизмот на опозицијата траеше до 19 часот на денот на изборите

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian