Рибери: Јас и Робен бевме подобри од Роналдо и Меси, но поради Ел Класико тие ги освојуваа наградите

1 min read

Баерн Минхен доминира во германскиот фудбал, 15 пати триумфира во Бундеслигата во последните 20 сезони, а повеќе од една деценија главни ѕвезди беа Френк Рибери и Арјен Робен.

Популарното дуо „Робери“ беа најзаслужни за триумфот на Баерн Минхен во Лигата на шампионите во 2013 година кога во финалето ја совладаа Борусија Дортмунд со 2:1, а одлучувачкиот гол го постигна токму Робен. Згора на тоа заедно освоија осум шампионски титули во Бундеслигата.

Голем број фудбалски фанови се чудат како ниту Робен ниту Рибери, но и Весли Снајдер никогаш не ја освоија Златната топка. Тогаш наградите беа резервирани за Кристијано Роналдо и Лионел Меси иако не освојуваа големи трофеи со своите екипи или репрезентации.

Рибери верува дека тој и Арјен Робен во еден момент беа подобри и од Меси и од Роналдо, но смета дека одлучувачки момент за наградата да отиде во рацете на Меси или Роналдо бидејќи беа попопуларни и беа дел од Ел Класико. Меси настапуваше за Барселона, додека Роналдо беше прва ѕвезда на Реал Мадрид.

– Искрено мислам дека јас и Робен во еден момент бевме подобри од Меси и Роналдо. Сепак, тие тогаш беа главни ѕвезди на Ел Класико и практично еден мосец поради тоа навивачите ги гледаа повеќе од нас останатите. Тоа беше пресудно на крајот наградите да заминат во нивни раце – изјави Рибери.

Французинот дури 12 години, од 2007 до 2019 година настапуваше за Баерн Минхен, додека Робен го носеше дресот на баварскиот тим од 2009 до 2019 година.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Селмани: Kоалициските партии ќе го почитуваат договорот 100 дена премиер Албанец

Следно

Од наредната година Србија, Северна Македонија и Албанија со единствена работна дозвола

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian