На социјалните мрежи се шпекулира дека Ердоган добил мозочен удар, официјални лица демнатираат

1 min read

 На социјалните мрежи вчера се појавија шпекулации за здравствената состоба на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган.

Според некои тој имал мозочен удар и бил хоспитализиран, додека други тврдеа дека починал

На социјалните мрежи беше објавено и видео на кое се гледа како Ердоган тешко се движи. Додека портпаролот на Ердоган, Фахретин Алтун на Твитер објави видео како турскиот претседател излегува од возило без помош.

– Верувајте им на пријателите, плашете се од непријателите, напиша Алтун на Твитер.

Турските власти покренаа правна постапка против 30 лица кои на Твитер објавија дека починал Ердоган. Тие можат да бидат обвинети поради наводно ширење на „дезинформации и манипулативна содржина” како и наведување на Ердоган

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Торонто во победнички ритам, Јокиќ промаши шут за продолжение

Следно

Што прави денеска – Милена Антовска Станковска, ТВ-водителка и новинарка

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian