Вицепремиерот Димитров на состанок на иницијативата „Отворен Балкан” во Белград

1 min read

Поттикнувањето на регионалната соработка преку иницијативата „Отворен Балкан” продолжува на работен состанок денеска и утре во Белград, на којшто во име на Владата на Република Северна Македонија ќе учествува вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров.

Агендата за работниот состанок што се организира во соработка со Атлантскиот совет, опфаќа панел дискусија на тема „Дигиталната трансформација како подадена рака за регионална интеграција” на која ќе бидат усвоени заклучоци, по што ќе биде одржана и прес–конференција.

Воедно, предвидени се лидерски средби и средби со претставници на компании од Северна Македонија, Албанија и Србија на кои што ќе биде разговарано за олеснување на трговијата.

Прес-конференцијата со изјавите на учесниците може да се следи во живо на следниов линк: www.tanjug.rs

www.slobodenpecat.mk

Претходно

САД почнува со вакцинирање против ковид-19 на деца на возраст од пет до 11 години

Следно

Владимир Чуков: Русија стравува од американските воени бази во Бугарија и Романија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian