СЗО ја одобри индиската вакцина за итна употреба

1 min read

Светската здравствена организација даде дозвола за итна употреба на индиската вакцина против коронавирус, „коваксин“.

СЗО утврди дека вакцината „коваксин“ ги исполнува стандардите на СЗО за заштита од ковид-19, и дека бенефитот од вакцината е далеку поголем од ризиците. Вакцината може да се стави во редовна употреба , соопшти СЗО.

 

 

Вакцината беше развиена од индиската компанија „Барат Бајотек“ во соработка со Националниот институт за вирусологија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Нов иновативен концепт за сите фитнес ентузијасти: Достава на персонализирани менија со FitGuru.mk

Следно

ВИДЕО | Николоски: Заев не дојде на судење со мене, повторно избега

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian