Поранешен полицаец и поборник против расната дискриминација: Ерик Адамс е новиот градоначалник на Њујорк

1 min read

Демократот Ерик Адамс, поранешен полицаец, поборник против расната дискриминација, победи на изборите за градоначалник на Њујорк.

Во кампањата, Адамс вети дека ќе ја зајакне безбедноста во градот и ќе им даде глас на работниците, осврнувајќи се на неговото искуство во полицијата и на искуството на Афроамериканец кој бил изложен на полициска бруталност во младоста.

Според првите резултати, 61-годишниот Адамс го победи републиканскиот ривал Кертис Силва со голема разлика, со што стана вториот Афроамериканец на чело на американската економска и културна престолнина. Таа ќе ја преземе функцијата во јануари од демократот Бил де Блазио, кој беше на таа функција осум години.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Дневен хороскоп за 3 ноември: Ве очекуваат невообичаени ситуации на деловното поле

Следно

Четири симптоми на остеопороза, некои никогаш не би ги поврзале со болеста

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian