Ѓоковиќ урна уште еден рекорд на Федерер

1 min read

Првиот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ продолжува да поставува нови рекорди, а последниот во низата го направи на Мастерсот во Париз надминувајќи го големиот ривал Рожер Федерер.

За српскиот ас победата над Унгарецот Мартон Фучович беше 418 во неговата кариера од првото место, па сега има една повеќе од Швајцарецот.

Далеку зад нив се Џими Конорс со 390 победи, Иван Лендл застана на 366, Пит Сампрас 322, а Рафаел Надал има „само“ 250.

Ѓоковиќ има можност додатно да го подобри рекордот, во третото коло во Париз го чека победникот од францускиот дуел меѓу Гаел Монфис и Адриан Манарино.

Воедно Србинот го држи рекордот и по бројот на недели на АТП врвот и сега се наоѓа во 345 недела, далеку пред Федерер со 35 повеќе.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

СПМ бара покачување на платите во полицијата

Следно

Тлото во Србија продолжува да се тресе! Регистриран нов земјотрес во регионот на Топола

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian