Додик обвини дека Бошњаците го пишувале извештајот на Шмит- Русија го замолкна меѓународниот преставник за БиХ

1 min read

За српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, одлуката на Советот за безбедност високиот меѓународен преставник Кристијан Шмит, да не се обрати пред Советот за безбедност на ОН не е изненадување,

Шмит кој како висок претставник не е признат во Република Српска, не може да се обрати рпед најголемото светско безбедносно тело бидејќи за неговото наименување висок претставник во БиХ. немаше согласнот од Русија и од Кина

„Беше очекувано на следните седници да не се појави некаков висок преставник за БиХ или негов извештај. Но, некои се однесуваат нелогично и мислат дека сега треба да го стават високиот претставник на разгледување во Советот за безбедност на ОН и да достават некој фиктивен извештај кој е полн. со лаги и невистини“, изјави Додик.

Додик тврди дека извештајот на Шмит, , „го напишале муслиманите во Сараево и нивната разузнавачка служба“, а Шмит само го потпишал.

Советот за безбедност на ОН синоќа го усогласи текстот на Резолуцијата со која не се одобрува обраќањето на Шмит, ниту пак ќе се споменува меѓународниот преставник за продолжување на мандатот на ЕУФОР во БиХ.

Во својот извештај, високиот претставник Кристијан Шмит предупредува дека БиХ е во непосредна опасност од распаѓање и дека постои „многу реална” можност за нови конфликти. Но по интервенција на Русија тој беше тргнат од дневниот ред за обраќање пред амбасадорите на највисокото безбедносно тело на светската организација

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Дибиров: Многу сме разочарани, но не сме во криза

Следно

Како беше произведен звукот на песочниот црв во „Dune“?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian