Од идната година, преносите на Арена Спорт и Спортклуб во Македонија ќе се емитуваат на македонски и албански јазик

1 min read

Владата на денешната седница врз основа на Извештајот на Работната група за изнаоѓање начин за регулирање на јазично покривање на македонски и албански јазик на спортските канали кои се реемитуваат на територијата на Македонија, им препорача на сите радиодифузери кои реемитуваат спортски содржини на територијата на Македонија, најдоцна до 31 декември да започнат да ги имплементираат одредбите од Конвенцијата на ЕУ за прекугранична телевизија.

Ова значи дека спортските канали кои се најзастапени кај македонските кабелски оператори, тоа се српските Арена Спорт и Спортклуб ќе мора сите преноси да бидат со македонски и албански коментар.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Касами: Ќе ја поддржуваме Владата сѐ додека е на европскиот пат

Следно

ФОТО | Чија е! Мистериозната „Ланчија“ веќе 47 години е паркирана на истото место

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian