На Си не му дале можност да се обрати преку видео, па испратил пишан говор до Глазгов

1 min read

Кина денеска објави дека претседателот Си Џинпинг не добил можност да им се обрати на учесниците на климатскиот самит COP26 во Шкотска преку видео-врска и поради тоа морал да испрати писмен говор.

Претседателот Си, кој лично не присуствува на собирот, писмено го испрати своето воведно обраќање до шефовите на држави и влади кои учествуваат на самитот за климата во Глазгов, објави Ројтерс.

„Колку што разбрав, организаторите на конференцијата не дадоа видео врска“, изјави портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Ванг Венбин за новинарите на редовниот брифинг.

Си не ветил ништо

Во писмениот говор, кинескиот претседател не понуди никакви дополнителни ветувања во однос на борбата против климатските промени, но ги повика другите земји да го задржат своето и „да ја зајакнат меѓусебната доверба и соработка“.

Набљудувачите на самитот за климата изразија загриженост дека физичкото отсуство на Кси во Глазгов значи дека Кина не е подготвена да понуди повеќе отстапки во оваа рунда преговори.

Пекинг, сепак, потсетува дека Кина веќе даде бројни ветувања минатата година, меѓу другото дека ќе ги елиминира штетните емисии на гас до 2060 година, ќе го зголеми вкупниот капацитет за производство на сончева и ветерна енергија на 1.200 гигавати до 2030 година и ќе го ограничи од 2026 година. употребата на јаглен .

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Тешко повреден пешак во Скопје откако бил удрен од „мерцедес“

Следно

Чејку: Ако до декември нема добри вести за евроинтеграциите, во Северна Македонија се можни предвремени избори на пролет

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian