Сите вработени во Њујорк мора да се вакцинирани, полицајците и пожарникарите оставени на цедило

3 mins read

За жителите на Њујорк денеска е првиот работен ден откако, по наредба на градоначалникот Бил де Блази, сите вработени во градот мора да се вакцинираат против Ковид-19, иако многу полицајци и пожарникари сè уште одбиваат вакцинација, а еден синдикален лидер ја нарече задолжителната вакцинација рецепт за катастрофа, пренесува Си-Ен-Ен.

Де Блазио, демократ кој најави задолжителни вакцини пред помалку од две недели, го убеди градот со 8,8 милиони жители дека вработените можат да се справат со каков било недостиг од полиција, пожарникари или санитарни работници преку промени во распоредот и прекувремена работа.

„Уште едно големо зголемување за извештајот. Стапките на вакцинација се до 87 проценти“, објави Даниеле Филсон, заменик портпаролката на Де Бласио.

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио/ Фото EPA-EFE/PETER FOLEY

Лидерите на синдикатот: Де Блазио ќе биде виновен ако се расипе системот

Процентот на вакцинирани полицајци и пожарникари е под оној на другите вработени во градот, а синдикалните лидери велат дека Де Блазио ќе биде виновен доколку се расипе системот на итните служби во најголемиот американски град.

„Потребни ни се сите што можат да го одржат градот да функционира и да го заштитиме. Ќе се обидеме да избегнеме неизбежна катастрофа како што е планирано во понеделник наутро“, рече на прес-конференција во петокот Ендрју Ансбро, претседател на Здружението на униформирани пожарникари. .

Лидерите на синдикатот велат дека на нивните членови им биле дадени само девет дена да се вакцинираат според рокот што го поставил градоначалникот и дека работниците што прележале ковид-19 треба да добијат изземање. Тоа вклучува околу 70 отсто од пожарникарите, рече Ансбро.

Тоа е последниот национален спор околу задолжителната вакцинација што се повеќе го наметнуваат политичките лидери, вклучително и претседателот Џо Бајден, за да се запре ширењето на многу заразна делта варијанта. Полицијата и пожарникарите во Чикаго и Лос Анџелес исто така силно се противат на обврската.

Можеби ќе останат без плата

Здравствените власти во Њујорк велат дека иако истражувањата допрва треба да го одредат степенот и должината на имунитетот на Ковид-19 по инфекцијата и болеста, експертите се согласуваат дека вакцините можат да обезбедат дополнителна заштита.

Де Бласио предвиде дека стапките на вакцинација за градските работници ќе продолжат значително да растат.

Градоначалникот рече дека сличните рокови ги охрабруваат другите вработени во државата Њујорк и градот да одговорат на вакцинациите во последен момент, бидејќи во спротивно ќе останат без плата.

Законските обиди на полициските и противпожарните синдикати во Њујорк и на други места досега беа неуспешни, а државните и федералните судови не сакаа да ги поништат задолжителните вакцини.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Маж од Марино нападнал друг маж по сообраќајка во скопско

Следно

ОДИХР за вториот круг од изборите: Натпреварувачки дух, но и поплаки за притисок врз гласачи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian