Почина Влатка Гракалиќ, поранешната пејачка на Сребрени крила

1 min read

Влатка Гракалиќ, поранешната пејачка на Сребрени крила, почина еден месец откако дознала дека боледува од рак на матката.

Таа настапуваше во Сребрени крила од 1994 до 2000 година, а во групата се приклучи по заминувањето на Влатка Покос.

Влатка Гракалиќ почина во неделата во Норвешка на 48-годишна возраст, потврди за „Вечерњи лист“ сестрата на Влатка, Маја.

„Да, за жал Влатка почина во неделата на 31 октомври 2021 година, по кратко и тешко боледување. Простувањето ќе биде тивко во најтесниот круг на семејството. Бараме мир и разбирање во овие најтешки моменти“, изјави Маја Гракалиќ

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TabloidRTLhr (@tabloid.hr)

Да потсетиме, Влатка настапуваше во Сребрени крили од 1994 до 2000 година, а во групата се приклучи по заминувањето на Влатка Покос. По смртта на фронтменот на Сребрени крила, Мустафа Исмаиловски, таа се посвети на соло кариерата и во 2008 година настапи на Дора со песната „Кажи ми“.

„По смртта на колегата Муц решив да ја напуштам Хрватска и прифатив еден ангажман. Работев како пејачка во еден кавер бенд на Мајорка“, изјави еднаш таа за „ИнМагазин“

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Приштина сака да ја вооружи својата армија со тешко вооружување

Следно

Маж од Марино нападнал друг маж по сообраќајка во скопско

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian