Мода без отпад: Како да направите нови парчиња од „вишок“

3 mins read

Во светот позната како „Zero Waste Fashion“, модата без отпад е методологија, односно начин на производство на облека со цел при кроењето да не остане вишок ткаенина која станува отпад и завршува на депонија. А од такви парчиња можете и вие да си направите нови модели.

Еден начин да се постигне тоа е дизајнирање облека, односно конструкција и кроење на делови на таков начин кој  не се создава отпад. Друг начин е да ги користите деловите што отпаднале при кроење поинаку: за друга облека или додатоци.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Liz Haywood (@lizhaywood3754)

Едноставни парчиња

Кроењата можат да бидат многу едноставни. Бабите на нашите баби сè уште плетеа ткаенина со ширина на разбој и се обидуваа да сошијат ноќници, кошули или едноставни фустани за секој ден со што е можно помалку отпад или без отпад.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SO Pattern (@so_pattern)

Кога зборуваме за зимска облека, кроевите за пончо или наметка се едноставни и секогаш во мода. Во зависност од дизајнот, можеме да постигнеме елегантен или убав секојдневен изглед. Големината на палтото може да варира и обично е правоаголна ткаенина со должина од 80 до 100 см и ширина од 40 до 60 см. Кроењето е особено погодно за почетници во шиење.

Овој модел може да биде инспирација и за свечени или летни кошули. Може да го превземат исклучително витките, но и дами со карактеристична градба.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Scarlet (@scarlet_kimono)

Во оваа категорија спаѓаат и модели на комбинезони но и туники без или со малку вишок ткаенина која што може да се искористи за додатоци, ремен или брош.

Покрај едноставниот, можно е да се создаде атрактивен фустан со малку посложен крој кој ја следи линијата на телото. Изградбата на таков крој бара поголема вештина и внимателен избор на ткаенина.

Кимоното е уште еден пример на крој без отпад.

Ова е еден од начините да се поддржи одржливата мода. Производството на ваква облека не создава отпад, па со тоа се намалува загадувањето на животната средина.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bambini Del Mare (@bambinidelmare)

 

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Циципас: Најдобрите тенисери се себични, ги сакаат сите трофеи за себе

Следно

Сарајот на Ахмед Нијази-бег во Ресен и Дом на културата „Драги Тозија“ добива целосно нов покрив

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian