Косово дава 1,500 евра на семејства кои загубиле член поради ковид

1 min read

Сите оние кои изгубиле блиски членови на семејството како последица на Ковид-19, до крајот на ноември можат да аплицираат за еднократна помош од косовската влада во износ од 1.500 евра, соопшти косовското Министерство за финансии.

Помошта се однесува само на блиски членови на семејството, како брачен другар, дете или родител, пренесува Н1.рс.

За електронската пријава е потребна потврда за матична регистрација, со која се потврдува семејната поврзаност на барателот со починатиот и копија од последната страница од личната карта на лицето кое аплицира.

Во соопштението на косовското Министерство за финансии се наведува дека по 1 октомври 2021 година, оние кои ќе изгубат член на семејството поради инфекција со Ковид-19 може да добијат помош само доколку починатиот член на семејството е вакциниран со двете дози од вакцината против Ковид-19.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Поранешниот селектор Игор Ангеловски главен кандидат за клупата на Хајдук

Следно

Фатени за рака на „ролеркостер“: Ким Кардашијан и Пит Дејвидсон поминаа викенд заедно

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian