ФОТО | Уште еден новинар убиен во Мексико за помалку од една недела: „Го киднапираа од неговата куќа и го застрелаа“

1 min read

Мексикански новинар почина во неделата, откако беше застрелан два дена претходно, соопштија властите, и тоа е втор новинар убиен за помалку од една недела во таа земја, објави France24.com. повикувајќи се на Репортери без граници.

Алфредо Кардосо, фоторепортер од југозападната држава Гереро со висока стапка на криминал, бил застрелан откако бил киднапиран од неговиот дом во петокот.

Државното обвинителство на Гереро соопшти дека Кардосо бил повреден во болница два дена подоцна.

Кардоса бил киднапиран од мажи со качулки над главата. Тој дури следниот ден бил пронајден, ранет во возилото и префрлен во болница, каде што починал.

Засега не е јасно дали убиството е поврзано со неговата новинарска работа во Мексико, која е една од најопасните земји во светот за новинарите.

Радио новинарот Фреди Лопез беше убиен во четвртокот во јужната држава Чиапас. Најмалку 23 новинари претходно биле убиени за време на тригодишниот мандат на претседателот Андреас Мануел Лопез Обрадор, според Здружението за слобода на изразување.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Секое трето дете по прележан ковид-19 има когнитивно нарушување

Следно

Хоџа: Партнерите во владејачката коалиција едногласно се против предвремени избори

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian