Бламажа на Си-Ен-Ен: Новинарот не знае од кој град известува за КОП26, Глазгов го смени со Единбург

3 mins read

Од самото спомнување на Си-Ен-Ен порано се се тресеше. Подемот започна во 1990-тите, а потоа во последните децении имаше голем пад на оваа медиумска куќа, која стана позната по низата гафови. Од Триполи во Либан, а не во Либија до Глазгов, извинете Единбург.

Така, познатиот новинар на оваа медиумска куќа, Волф Блицер, со својот твит предизвика вистинска забуна, откако ја објави својата слика дека известува од Единбург од самитот на ОН за климатски промени, кој всушност се одржува во Глазгов.

Блицер на својот Твитер профил објави дека тој и неговиот тим биле во Шкотска на самитот COP26.

„Сега известувам од Единбург, Шкотска, каде што 20.000 светски лидери и делегати се собраа на самитот за климата COP26“, напиша тој, споделувајќи ја својата слика, со замокот на главниот град во позадина.

И тогаш илјадници негови медиумски следбеници почнаа да му пишуваат на Блицер дека самитот COP26 не се одржува во Единбург, туку во Глазгов, најголемиот град во Шкотска, оддалечен 72 километри.

И тогаш започна потсмевот на новинарите на CNN. Поранешниот британски пратеник Даглас Карсвел беше меѓу многуте кои на шега го обвинија водителот на CNN за „лажни вести“, додавајќи дека „COP26 се случува во Глазгов“.

Медиа Гвидо, десничарска сатирична новинска агенција, ја нарече објавата „грешка на класичен американски турист“. Австралискиот комичар Крег Рукасел го следеше овој пример, забележувајќи „Кажи дека си Американец без да кажеш дека си Американец“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by RT (@rt)

„Прости ми ако добијам информации од новинска организација која успеала да отиде во вистинскиот град“, напиша авторот Џејмс Фелтон, кој сподели мем заснован на скеч од американското ТВ шоу „The Office“, во кое американски новинар не успева да  направи разлика меѓу Глазгов и Единбург.

И Борис го исмејуваше

Во меѓувреме, британскиот премиер Борис Џонсон се придружи на исмејувањето на новинарите на CNN, велејќи дека Блицер изгледа ги има „сите потребни квалитети за да стане мојот следен министер за надворешни работи“.

Иако се проценува дека околу 20 отсто од 25.000 учесници на COP26 ќе останат во Единбург и ќе патуваат во Глазгов, преместеното шоу на Блицер е повеќе од еден час возење од местото каде што се собраа светските лидери во понеделникот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Милијардерот Елон Маск изјави на Твитер -„Ќе продадaм од акциите од Тесла, ако докажете дека моето богатство…“

Следно

Левица: И во Аеродром го вративме името „Република Македонија“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian