Зошто се резбарат тикви на Ноќта на вештерките?

3 mins read

Нема покласична слика за Ноќта на вештерките од блескав светилник тиква поставен на прозорец или на трем, потикнувајќи весело страшно расположение. Со децении, резбањето тиква е омилена есенска традиција во Америка, која се слави со забави и фестивали.

Приказната за „Џек-о’“-фенерите, вклучително и како тие станаа главни во декорот на Ноќта на вештерките и зошто се издлабени, на прво место, е приказна што вреди да се раскаже. Иако легендарниот Коњаник без глава и неговата фрлена тиква ги „плашат“ Американците со генерации, фенерите всушност го следат своето потекло со векови до традициите на Стариот свет во земјите како Ирска, Англија и Шкотска.

На овој пат, паганските ритуали, луцидните народни приказни и природните феномени се испреплетуваат за да создадат фасцинантна историја која е дел факт, дел фикција и сето тоа пригодно „страшно“ забавно.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by JIHAE (@_jihae__)

Резбарените тикви наречени „Џек-о-фенер“ имаат долга историја со Ноќта на вештерките, иако  омилените демонски лица не секогаш биле издлабени од тикви.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kristy (@24boxhouse)

Нивното потекло потекнува од ирскиот мит за скржавиот Џек, кој го измамил ѓаволот за своја сопствена парична добивка. Кога Џек умрел, Бог не му дозволил да влезе во рајот, а ѓаволот не го пуштил во пеколот, па Џек беше осуден да талка по земјата вечно.

Во Ирска, луѓето почнале да резбаат демонски лица од репа за да ја исплашат скитничката душа на Џек. Кога ирските имигранти се преселиле во САД, почнале да резбаат фенери од тикви, бидејќи тие биле присутни продукти во регионот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by talos__livia (@talos__livia)

Но, како „Џек-о-фенерот“ се поврза со Ноќта на вештерките?

Ноќта на вештерките се заснова на келтскиот фестивал Самхаин, прослава во античка Британија и Ирска која го означува крајот на летото и почетокот на новата година на 1 ноември. Се верува дека за време на Самхаин душите на оние кои умреле таа година одпатувале во другиот свет и дека другите души ќе се вратат да ги посетат своите домови.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gloriosa (@gloriosa_gallery)

Во 8 век н.е., Римокатоличката црква го преместува Денот на сите светци, ден во кој се слават црковните светци, на 1 ноември. носејќи маски за да се скриете од душите што талкаат низ домовите. Народната приказна за скржавиот Џек брзо припојува за Ноќта на вештерките и оттогаш се резбарат тикви или репа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Irina Trevisany (@inatrevis)

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Строгите мерки не помогнаа, нов црн рекорд во Словенија

Следно

Тројца млади скопјани се степале во Центар по полноќ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian