Скопјани помасовно гласаат сега отколку во првиот круг локални избори

1 min read

Освен во Сарај во сите други скопски општини излезноста до 11 часот во вториот круг од локалните избори е поголема од првиот круг.

Најголема излезност во Скопје има во Карпош 17,57 отсто, додека во првиот круг излезноста во 11 часот беше 10,33 отсто.

Во Кисела Вода излезноста е 16,54, а во првиот круг беше 11,45, отсто.

Во Центар 16,50 отсто, додека во првиот круг беше 10,47 отсто.

Во Ѓорче Петров во првиот круг излезноста беше 11,22 отсто во 11 часот, а сега е 15,95 отсто.

Во Општина Аеродром излезноста е 14,92, а во првиот круг беше 10,42 отсто.

Во Гази Баба 14,56 отсто излегоа до 11 часот, а во првиот круг 10,75.

Во Бутел во првиот круг до 11 часот излегоа на гласање 11.01 отсто сега 13,77.

Во Чаир сега е 10,11 отсто, а во првиот круг беше 6,98 отсто.

Во Шуто Оризари беше 6,69 отсто до 11 часот во првиот круг, а сега е 9,64.

Само во Сарај излезноста во вториот круг е помала од првиот – сега е 5,42 отсто, а во првиот круг беше 6.05 отсто.

Во Скопје се гласа за градоначалник на Град Скопје, а втор круг избори има и за градоначалници на општините Карпош, Центар, Чаир и Шуто Оризари.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО+ВИДЕО: Светските лидери фрлија парички во фонтаната Ди Треви во Рим

Следно

Леонардо призна дека постојат проблеми во ПСЖ: Ситуацијата со Меси е компликувана

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian