Нискобуџетната easyJet започнува да лета од Скопје, еве ја првата дестинација!

1 min read

Авиокомпанијата еasyJet од утре официјално започнува со нискобуџетни летови од Скопје преку лансирање на директна авиолинија помеѓу Скопје и Женева. 

На почетокот планирано е компанијата да лета два пати неделно на оваа дестинација, додека веќе од декември бројот на неделни летови ќе се зголеми на три. Во моментов ниту една компанија нема директен лет на оваа дестинација, а скопскиот аеродром опслужува уште две нискубуџетни компании.

Од компанијата велат дека easyJet е фокусирана на својата успешна стратегија да се прошири низ Европа и да работи во најдобар интерес на компанијата и нејзините клиенти обезбедувајќи ја привлечноста на својата мрежа.

Официјалните податоци покажуваат дека повеќе од 3000 патници летале од Скопје до Женева во предпандемиската 2019 година, додека бројот во текот на 2020 година е 600 патници. 

 

Извор: skopjeinfo.mk

Претходно

Почина Росано Рубиконди на 49-годишна возраст, познат како четвртиот маж на Ивана Трамп

Следно

Холандија сè уште без влада, 226 дена празни преговори

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian