Маск реагира: Ако ОН ми објаснат како 2% од моите пари ќе го решат гладот, веднаш ќе ги дадам

1 min read

Илон Маск вели дека веднаш ќе ги продаде двата отсто од акциите на Тесла и ќе го реши гладот ​​во светот, доколку некој од Светската програма за храна на Обединетите нации (WFP) му објасни како тоа може да се направи со шест милијарди долари.

Ова е одговорот на Маск на твитот на Др. Илај Дејвид, водечки експерт за вештачка интелигенција, кој објави дека два отсто од вкупното богатство на Маск е шест милијарди долари, додека Светската програма за храна на ОН собрала вкупно 8,4 милијарди долари во 2020 година. Тој праша како тоа не го реши прашањето за гладот ​​во светот.

Маск неколку минути подоцна повторно твитна, велејќи дека објаснувањето на ОН, односно финансискиот план, мора да биде транспарентно за јавноста да може точно да види каде и како се потрошени парите.

Само 2 % од богатството на Маск е доволно за да се реши гладот во светот

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Кражба во аптека и неколку физички пресметки во Скопје во изминатото деноноќие

Следно

Во Ресен до 17 часот гласале речиси 40 отсто од запишаните избирачи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian