Драмата во Кавадарци со среќен крај за Пелистер кој останува перфектен

Кошаркарите на Пелистер остануваат на лидерската позицизија на табелата во Првата кошаркарска лига откако во петтото коло како гости ја остварија петтата победа.

Последна жртва на битолчани е екипата на Еуро Никел која е совладана со 90:85 иако домашниот тим имаше преднос и од 14 поени.

Домашниот тим подобро го започна натпреварот и дојде до 23:9, но оттогаш почна будењето на кошаркарите на Пелистер. Во втората четвртина по тројката на Стајиќ, битолчани дојдоа до минус седум (37:30), но Еуро Никел возврати преку Џекиќ и Томиќ. Сепак во финишот од вториот дел, Пелистер прави серија од осум поен и по ред со кои дојде до 43:38 и во третата четвртина го презеде водството (46:48).

Пелистерци во второто полувреме постојано имаа предност, а во последната минута влегоа со минимална предност (85:86), но со поените на Младеновиќ и на Кесар ги решија дилемите околу победникот.
Никола Малешевиќ со 18 поени и 8 скока беше најдобар кај Пелистер каде се истакнаа и Бобан Стајиќ со 16 поени и 8 асистенции и Кесар со 14 поени. Кај Еуро Никел најрасположен за игра беше Бранислав Џекиќ со 18 поени додека Џоран Калахан имаше учинок од 17 поени и 8 асистенции.