Во Македонски Брод гласаа 120 болни и изнемоштени граѓани

1 min read

 Во текот на денов во Општина Македонски Брод беше спроведено гласањето на болни и изнемоштени лица кои побарале да гласаат во домашни услови.

Претседателот на ОИК за Македонски Брод, Живко Столески, информираше дека за вториот изборен круг биле прифатени барањата на 129 граѓани за гласање во домашни услови и од нив гласале 120, а останатите девет не гласале зашто во време на постетата на избирачките одбори не биле присутни на дадената адреса.

– Во нашата општина немавме пријавено лица болни од КОВИД-19 и во изолација кои побарале да гласаат во домашни услови, посочи Столески.

Соопшти и дека во текот на денов сите избирачки одбори го подигнале гласачкиот материјал и нагласи дека во општина Македонски Брод ќе се гласа на 53 избирачки места, а гласањето ќе го спроведат 41 избирачки одбор. Дванаесет избирачки места се споени поради недоволен број избирачи, односно  помалу од десет.

извор МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Израел повторно ја нападна Сирија- ракетираше цели на Хезболах

Следно

ВИДЕО: Храбриот Елче падна пред Реал, Винисиус е во одлична форма

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian