Фудбалерите на Челси ја зголемија предноста на врвот на табелата во Премиер лигата, откако во 10 коло како гости го совладаа Њукасл со 3:0. Нивните најголеми ривал се сопнаа – Манчестер сити дома поразен од Кристал Палас со 2:0, а Ливерпул одигра само 2:2 со Брајтон на својот „Енфилд“.

Челси долго се мачеше на „Сент Џејмс Парк“, но на крајот стигна до голови и три нови бода со што тимот на Томас Тухел се зацврсти на првото место на табелата. Рис Џејмс им донесе предност на „сините“ во 65 минута, а 12 минути подоцна истиот играч го удвои водството на гостите. Конечниот резултат го постави Жоржињо во 81. минута од пенал.

Ливерпул иако водеше со 2:0 против Брајтон пред своите навивачи, на крајот не успеа да ја задржи предноста.

Манчестер сити изненадувачки загуби на својот „Етихад“ од Кристал Палас, погодоците за гостите ги реализираа Заха и Галагер, а помеѓу тие два гола „граѓаните“ останаа со еден играч помалку на теренот поради црвениот картон на Лапорт.