ВИДЕО: Пораз на Сити, реми на Ливерпул, Челси со триумф им побегна на ривалите

1 min read

Фудбалерите на Челси ја зголемија предноста на врвот на табелата во Премиер лигата, откако во 10 коло како гости го совладаа Њукасл со 3:0. Нивните најголеми ривал се сопнаа – Манчестер сити дома поразен од Кристал Палас со 2:0, а Ливерпул одигра само 2:2 со Брајтон на својот „Енфилд“.

Челси долго се мачеше на „Сент Џејмс Парк“, но на крајот стигна до голови и три нови бода со што тимот на Томас Тухел се зацврсти на првото место на табелата. Рис Џејмс им донесе предност на „сините“ во 65 минута, а 12 минути подоцна истиот играч го удвои водството на гостите. Конечниот резултат го постави Жоржињо во 81. минута од пенал.

Ливерпул иако водеше со 2:0 против Брајтон пред своите навивачи, на крајот не успеа да ја задржи предноста.

Манчестер сити изненадувачки загуби на својот „Етихад“ од Кристал Палас, погодоците за гостите ги реализираа Заха и Галагер, а помеѓу тие два гола „граѓаните“ останаа со еден играч помалку на теренот поради црвениот картон на Лапорт.

Премиер лига, 10. коло:

Сабота:

Лестер – Арсенал 0:2
Барнли – Брентфорд 3:1
Ливерпул – Брајтон 2:2
Манчестер сити – Кристал Палас 0:2
Њукасл – Челси 0:3
Ватфорд – Саутемптон 0:1

Табела:
1. Челси 25 бодови
2. Ливерпул 22
3. Манчестер сити 20
4. Вест Хем 17
5. Арсенал 17www.slobodenpecat.mk

Претходно

Талибанците убија две лица бидејќи пуштале музика на свадба

Следно

Предлог за оваа Ноќ на вештерките: „Malignant“, толку апсурден што е брилијантен

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian