ВИДЕО: Грип – кои се симптомите, како да превенираме? Во УБ, д-р Петковска од СЈЗ

1 min read

Зголемувањето на случаите на грип паралелно, проследено од пандемијата од ковид-19 може да има сериозни последици и дополнително да го оптовари здравствениот систем.

Најзагрозена е постарата популација, лицата со слаб имунитет како и бремените жени.

Претходната година, барем според статистиките се забележа значително опаѓање на бројот на случаи на инфлуенца што само дополнително потврдува дека епидемиолошките мерки како забрана за групирање, одржување хигиена, заштитна маска дадоа резултат и во спечување на ширењето на ова заразно заболување.

Дека сезоната на грип е почната потврдува и фактот што претходната недела регистрирани беа 15 случаи во земјава. На оваа тема во во Утрински брифинг разговаравме со со Сандра Петковска доктор по општа медицина во секторот имунологија при Центарот за јавно здравје.

Разговорот погледнете го во видето

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ЕУ се надева на договор со Полска

Следно

Меркел во проштална посета на Атина, ќе се сретне со Сакеларопулу и Мицотакис

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian