Нови обвинувања за сексуална злоупотреба против Куомо, најсериозни досега

3 mins read

Ендру Куомо поднесе оставка како гувернер на Њујорк во август, откако Канцеларијата на јавниот обвинител потврди голем број наводи за сексуално вознемирување.

Обвинението вчера потврди: Куомо е обвинет дека ја допирал колешката Британи Комисо по градите „за да ја понижи и задоволи својата сексуална желба“, пишува Њујорк Тајмс. Во кривичната пријава се наведува дека Куомо „намерно и без легитимна цел насилно ја ставил раката под кошулата на жртвата и на нејзиниот интимен дел од телото“. Во градскиот суд во Олбани е поднесена кривична пријава, а рочиштето е закажано за 17 ноември.

Кривичната пријава се однесува на нападот на Куомо врз соработничката Британи Комисо во резиденцијата на гувернерот во Олбани на 7 декември минатата година. Адвокатот на Куомо, Рита Главин, истакнува дека гувернерот никогаш не нападнал никого. Ова не е професионално спроведување на законот, ова е политика, обвинува адвокатот.

Куомо и покрај бурата заминува од функцијата

Најсериозен предмет досега

Комисо е една од десетината жени кои го обвинија поранешниот гувернер за сексуално вознемирување, кој пред помалку од една година уживаше огромна популарност како херој на пандемијата. Куомо веќе му се „насмевна“ на својот четврти мандат како гувернер, но мораше да се повлече кога обвинувањата станаа премногу сериозни и тој не можеше да продолжи да ги игнорира. Тој поднесе оставка две недели откако на 3 август беше објавен извештајот на државниот обвинител од 165 страници, во кој беше откриено дека гувернерот сексуално вознемирувал голем број жени, сегашни и поранешни вработени – од несоодветни коментари до присилно допирање.

Обвинувањата на Британи Комисо се меѓу најсериозните од сите жени кои го обвинуваат поранешниот гувернер за недолично однесување: таа го обвинува Куомо дека ја фатил за задникот, ја бакнал во образот и усните неколку пати против нејзина волја. Еднаш била испратена да му помогне на гувернерот во неговата резиденција. Тој ја прегрнал цврсто, иако таа се повлекла и му соопштила дека „ќе нè доведеш во неволја“, додека Куомо одговорил дека воопшто „не му е грижа“. Куомо им рекол на инспекторите дека Британи Комисо била „иницијатор“ на тие прегратки и тој се согласил затоа што „не сакал никого да направи да се чувствува непријатно за ништо“.

Куомо не е обвинет за сексуално вознемирување, туку за насилно допирање. За тоа е осуден на затворска казна до една година. Така, обвинителите можат да го карактеризираат делото ако мислат дека не можат да докажат дека допирањето е направено за сексуални цели, понижување или за злоупотреба на жртвата или за сопствено сексуално задоволство.

Обвинителството на државата Њујорк почна истрага против гувернерот Куомо

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | „Девојче, славата мава во глава… Дај малку сврти се, види до кај си“: Антониа Гиговска „опомената“ на Инстаграм

Следно

Села: Заев тоне, од понеделник почнуваме со процесот за ново парламентарно мнозинство

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian