Најпознатите светски плагијатори: Укралe докторски трудови, останалe без функции

6 mins read

Ксавиер Бетел

Луксембуршкиот премиер Ксавиер Бетел е последниот во низата европски политичари обвинети за плагијат. Според локалните медиуми, Бетел го плагијат најголемиот дел од неговата дипломска работа, која ја напишал на Универзитетот во Нанси во 1999 година. Пред него за истото беа обвинети Урсула фон дер Лајен и Франк-Валтер Штајнмаер.

Ксавиер Бетел  / EPA EFE

Премиерот на Луксембург се најде во центарот на скандал откако онлајн магазинот „Репортер“ ги објави резултатите од истрагата која покажа дека само две од 56 страници на нговата дипломска работа нее плагијат. Наодите на магазинот ги потврдија неколку независни експерти.

Бетел, кој ја напиша својата дисертација за можните реформи на изборите за Европскиот парламент, изјави дека трудот се обидел да го напише „со душа и совест“, но дека „можел да постапи поинаку“, што може да се протолкува како признание. дека делото било препишано. Бетел го повика универзитетот да ја оцени работата и додаде дека ќе ја прифати нивната одлука.

Администрацијата на Универзитетот во Нанси, исто така, објави дека „сериозно го сфаќа нарушувањето на научниот интегритет“ и дека „можните казни ќе зависат од заклучоците на истрагата што ќе се спроведе“.

Карл Теодор Гутенберг

Карл Теодор Гутенберг / ЕПА-EFE

Карл Теодор Гутенберг, некогаш популарен германски политичар и министер за одбрана, во 2011 година беше „на тапет“ поради плагијат на неговата докторска дисертација. Професорот по право Андреас Фишер-Лескано откри дека Гутенберг земал многу делови од збор до збор и не ги означил во фуснотите. Тој исто така посочи дека на многу места недостигаат јасни научни докази.

Гутенберг ги отфрли обвинувањата, но изјави и дека „можеби направил пропусти во фуснотите“ во својата работа. Ангела Меркел го поддржа Гутенберг, а во ноември 2011 година обвинителството ја прекина кривичната постапка против него, под услов таа да плати 20.000 евра на добротворна фондација. Сепак, на крајот посрамотениот министер си поднесе оставка.

Урсула фон дер Лајен

Урсула фон дер Лајен
Урсула фон дер Лајен / Фото: EPA-EFE/YVES HERMAN / POOL MAXPPP OUT

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во 2015 година беше осомничена за плагијат на нејзината докторска дисертација за медицина, поточно дека елементите на плагијат се пронајдени од 27 до 62 страница и дека правилата биле прекршени на 37 места, бидејќи некои реченици се земени без цитирање на извори и на автори.

Фон дер Лајен ги негираше овие наводи и побара од факултетот во Хановер, каде што докторираше, надлежната комисија да ја провери дисертацијата.

Покрај Урсула, на мета беше и германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер, но и во двата случаи беше утврдено дека неправилностите се поврзани со ситни грешки, па им беше дозволено да ги задржат титулите.

Анет Шаван и Францискa Гифej

Анет Шаван / ЕПА – EFE

Анет Шаван, поранешна германска министерка за образование и блиска соработничка на Ангела Меркел, поднесе оставка поради плагијат на нејзиниот докторат во 2013 година, откако Советот на Филозофскиот факултет откри дека таа копирала од други автори без да го наведе. По овие обвиненија, нејзината титула беше поништена.

Германската сојузна министерка за семејство Франциска Гифеј (СПД) е обвинета и за плагијат на нејзината докторска дисертација, поради што во мај годинава поднесе оставка.

Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин упатува поздрав од говорница / Фото: EPA-EFE/SERGEI GUNEYEV / SPUTNIK/ KREMLIN POOL

Рускиот претседател Владимир Путин се соочи со обвиненија за плагијат во 2006 година. Истражувачите од институтот Брукингс го обвинија за плагијат на економска дисертација, при што украл 16 од 20 страници од труд објавен од Универзитетот во Питсбург 20 години порано.

„Сè се сведува на плагијат. Без разлика дали зборувате за семинарска работа на ниво на факултет, а да не зборуваме за формална дисертација, нема сомнеж дека тоа би било плагијат“, изјави тогаш Клифорд Г.Гади од Институтот Брукингс.

Енрике Пења Нието

принтскрин ЕПА| EFE

Во 2016 година, поранешниот претседател на Мексико беше обвинет за плагијат на својата дипломска работа од областа на правото на приватен универзитет во панамериканскиот регион. Во извештајот се наведува дека политичарот плагирал речиси 29% од работата од 1991 година. Мексиканската администрација тогаш изјави дека тоа не е плагијат, туку дека претседателот направил „стилски грешки“ бидејќи не навел извори. Новинарите потоа истакнаа дека претседателот на Мексико во својата работа препишал 197 од 682 параграфи.

Пал Шмит

Пал Шмит /  ЕПА-EFE

Поранешниот унгарски претседател Пал Шмит се соочи со обвинение за плагијат на дисертација што ја напишал во 1992 година на Универзитетот за физичка култура во Будимпешта. Во јануари 2012 година, унгарскиот неделник HVG објави дека голем дел од неговата дисертација е препишана, а универзитетската истрага потврди дека повеќе од 200 страници од документот од 215 страници покажале „делумна сличност“ со други дела или биле директни преводи. Универзитетот му го укинал докторатот, а тој поднесе оставка од унгарскиот парламент во април 2012 година.

Виктор Понта

Виктор Понта / EПА-EFE

Во 2012 година, поранешниот премиер на Романија Виктор Понта беше обвинет за плагијат на неговата докторска теза. Понта го отфрли обвинението како политички напад од страна на тогашниот претседател Трајан Басеску. Во 2014 година, тој го врати својот докторат откако комисија од академици од Универзитетот во Букурешт пресуди дека тој направил плагијат на поголемиот дел од неговиот докторат во 2003 година.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Стефковски: Нов хемиски отпад во Општина Гази Баба нема да има!

Следно

Поткуп од ВМРО-ДПМНЕ во Македонска Каменица за глас за нивниот кандидат

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian