Како би изгледала кинеско-американската војна за Тајван?

10 mins read

Претседателката на Тајван, држава чија независност Кина не ја признава и ја смета за дел од нејзината територија, за прв пат јавно го потврди присуството на американски војници во таа земја.

Веста беше потврдена за агенцијата Франс прес претходно овој месец од неименуван американски функционер, кој прецизираше дека само дваесетина американски специјални сили обучувале помали единици на тајванската армија и морнарица „помалку од една година“. брани од можна кинеска инвазија.

Тајванскиот претседател Цаи Инг-вен во истото интервју за Си-Ен-Ен рече дека „кинеската закана расте од ден на ден“. И навистина, прашањето што многумина го поставуваат не е дали Кина ќе нападне и ќе се обиде да го окупира Тајван, туку кога тоа ќе се случи.

Тајванскиот министер за одбрана Чиу Куо-ченг неодамна предупреди дека тензиите со Кина се најлоши во последните четириесет години и дека Кина би можела да биде воено способна да го нападне Тајван до 2025 година.

„Ќе се браниме до последен ден“
„Подготвени сме да се браниме, Ќе водиме војна ако треба да се бориме, а ако треба да се браниме до последен ден, тогаш ќе се браниме до последниот ден“, изјави тајванскиот министер за надворешни работи.

Кина ги зачести провокативните борбени прелети преку Тајванскиот теснец во самопрогласената зона за идентификација на воздушната одбрана на Тајван (ADIZ), чиј опсег на делување е многу поширок од самите граници на воздушниот простор на Тајван, но служи како предурпедување на можен напад и навремено активирање на одбраната .

На почетокот на месецов за четири дена речиси 150 кинески авиони влетаа во тајванскиот АДИЗ, меѓу кои и таканаречените стратешки бомбардери способни да носат нуклеарно оружје.

И американскиот адмирал Фил Дејвидсон, актуелниот командант на Индо-пацифичката команда, предупреди дека кинеската инвазија на Тајван може да се случи во следните шест години“. Адмирал Дејвидсон го информирал американскиот конгрес дека Кина најверојатно ќе го забрза својот план за воено преземање на контролата над Тајван

 

 

 

Пекинг на неколкупати ги предупреди , како што ги нарекува сецесионистите на тајвансиот остров да престанат со обидите да ја зачуваат својата независност:


„Оние што си играат со оган ќе се изгорат, а независноста на Тајван значи војна“, се закани портпаролот на кинеското Министерство за одбрана Ву Чиан

Според аналитичарите, Пекинг е се позагрижен поради тоа што властите во Тајпеј подготвуваат официјална декларација за независност. Со овие заканувачки воени активности Пекинг се обидува да го премисли тајванското раководство од таков потег.

 И самиот кинески престедател Си Џинпинг најави дека „историската задача за целосно обединување на татковината мора да биде исполнета и дефинитивно ќе биде исполнета“, алудирајќи на комплетирање на кинеската територија во една држава.

Џо Бајден / Фото: EPA-EFE/Oliver Contreras / POOL

 

Бајден: Имаме обврска да го браниме Тајван

,
Американскиот претседател Џо Бајден дополнително ги зголеми  тензиите откако  стави до знаење дека САД ќе го бранат Тајван во случај на кинеска инвазија и дека „имаат обврска да го сторат тоа“.

Тој додаде дека луѓето не треба да се грижат за воената сила на Вашингтон

„Кина, Русија и остатокот од светот знаат дека сме најмоќната армија во светската историја“, истакна тој на форумот организиран од Си-Ен-Ен.

Иако Вашингтон е обврзан со закон да му обезбеди на Тајван средства за одбрана, тој долго време ја следи политиката на „стратешка нејасност“ за тоа дали да се интервенира воено во случај на кинески напад. Сепак според   портпаролот на Белата куќа  Бајден не најавил пресврт во американската стратегија кон Кина и дека „нема промена во американската  политика“, но не сакаше да ја објасни изјавата на  Бајден дека САД ке го бранат Тајван од евентуална кинеска воена агресија  .

 

Одбраната на Тајван и стратегијата на САД во Азија со години разработува сценарија за потенцијална кинеска инвазија на Тајван. Ваквите сценарија во голема мера предвидуваат кинески обид за брза кинеска доминација на Тајван и преземање контрола врз островот пред да пристигнат САД за да помогнат со најголемиот дел од своите сили.

Според анализата на Блумберг од минатата година, оптимистичката верзија на настаните за Пекинг би изгледала отприлика вака: пред инвазијата, единиците за сајбер и електронска војна би биле насочени кон финансискиот систем и критичната инфраструктура на Тајван, како и американските сателити за да се минимизира нивното откривање и предупредување. на претстојните балистички ракети. Кинеските бродови, исто така, би можеле да ги попречуваат бродовите околу Тајван, ограничувајќи ги виталните резерви на гориво и храна.

 

Тие потоа би користеле воздушни напади за брзо и ефективно елиминирање на поголемиот дел од политичкото и военото раководство на Тајван, а во исто време ќе ја оневозможат локалната противвоздушна одбрана. Кинеската народна ослободителна армија (ПЛА) симболично опиша некои од своите воени вежби како вежби за „обезглавување“, а сателитски снимки покажуваат дека нејзините полигони за обука вклучуваат копии на цели како што е зградата на претседателската канцеларија на Тајван.

Дури тогаш би следела вистинска инвазија, при што воени бродови и подморници ќе го преминат Тајванскиот теснец широк околу 130 километри. Тие прво би ги освоиле најблиските островчиња како Кинмен и Пратас, пред да се борат за стратешкиот архипелаг Пенгу, кој се наоѓа на само 50 километри од Тајван и дом на базите на сите три гранки на тајванските вооружени сили. Победата на ПЛА овде би ѝ обезбедила исклучително вредна почетна точка за поширок напад. Илјадници падобранци ќе слетаат на брегот и ќе се обидат да окупираат стратешки згради и да воспостават мостови на кои остатокот од силите би можеле да се симнат и да го окупираат островот.

printscreen CNA

Во реалноста, инвазијата би била многу поризична. Тајван со децении се подготвува за напад од своите поранешни сонародници и, како што навести неговата влада, е подготвен да се бори до крај. На Тајван му дава стратешка предност поради географијата. Нејзиниот главен остров има природна одбрана, не само затоа што е опкружен со разбранувано море со непредвидливо време, туку и неговото непредвидливо крајбрежје нуди само неколку места со широка плажа погодна за слетување на големи бродови кои можат да донесат доволно војници за успешна инвазија.

printscreen CNA
Тајван има планини и тунели од кои може да води герилскиот отпор
Покрај тоа, две третини од островот е покриен со планински венци, а теренот е проникнат со тунели дизајнирани да го засолнат воениот и политички врв и да продолжат герилската војна во случај на успешно кинеско слетување и окупација на западниот брег, каде живеат повеќето Тајванци.

Во 2018 година, Тајван претстави план за зајакнување на асиметричните способности како што се мобилните ракетни системи кои би можеле да избегнат откривање, што го прави малку веројатно дека Пекинг може брзо да го уништи целото нивно одбранбено оружје. Со илјадници проектили земја-воздух и противвоздушни пушки, Тајван би можел да им нанесе големи загуби на кинеските инвазивни сили дури и пред тие да стигнат до главниот остров.

printscreen CNA

Тајванската војска, исто така, ја зајакна својата одбрана околу клучните места за слетување и редовно спроведува вежби за одбивање на кинеските сили кои пристигнуваат по море и воздух. Покрај тоа, кинеските сили кои ќе слетаат на брегот ќе се соочат не само со 175.000 активни војници, туку и со повеќе од еден милион резервисти подготвени да се мобилизираат.

Се разбира, кинескиот режим би можел да започне кампања за неселективно бомбардирање на островот што веројатно би убило стотици илјади цивили, но ќе нанесе огромен удар на сопствената репутација, многу поголем отколку по масакрот во Тјенанмен во 1989 година или кампањата на насилно затворање и програми за превоспитување на муслиманите

printscreen CNA

Аналитичарите предупредуваат дека стратегијата на Пекинг не се заснова само на поткопување на отпорот на Тајван, туку и на коцкање со тоа како САД ќе се приближат до Тајванскиот теснец. Најсилниот двигател на зголемената кинеска самоувереност е верувањето дека западниот систем, особено САД, пропаѓа. сметаат бројни светски воени аналитичари Тоа верување, заедно со фактот дека САД сакаат да го запрат растот на Кина додека таа се уште има примат, навистина може да доведе до војна која би имала катастрофални последици, без оглед на победникот

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Нови детали, помошникот режисер призна во полиција: Не проверив дали во пиштолот на Болдвин има лажни куршуми

Следно

ВИДЕО | Герасимовски: Ве повикувам да ја потврдиме победата за Центар да продолжи напред

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian