Извештај: Шведска закасни со мерките и не беше спремна за пандемијата

6 mins read

Подготвеноста на Шведска за пандемијата беше под нивниот стандардот, а шведските мерки беа грешно одложени, се вели во извештај на Корона комисијата на шведската влада објавен денеска, во кој се вели дека ширењето на инфекцијата минатата пролет беше многу подраматично отколку што покажа Заводот за статистика на јавното здравје, пренесува Еуроњуз.

Комисијата, исто така, заклучи дека шведската стратегија е фокусирана на спречување на ширењето и дека епидемиолошките мерки се засноваат на доброволност и лична одговорност. Дополнително, тие наведуваат дека постоечката легислатива не е адекватна да одговори на сериозната пандемија.

На почетокот на пандемијата во февруари и март 2020 година, Шведска беше единствената европска земја која не воведе карантин, односно реши да живее со вирусот, а според извештајот на Комисијата за коронавирусот, вирусот во земјата го донеле шведски туристи од Италија и Австрија кои во тоа време биле на одмори во последната недела од февруари минатата година.

На тие првични бројки, Шведска одговори со поблаги мерки. Така, посетите во шведските домови за стари лица беа забранети дури и по 1 април, кога корона вирусот веќе беше толку многу раширен што во еден момент Шведска имаше шеста највисока стапка на смртност од ковид-19 во светот.

Шведска ковид/ Фото: EPA-EFE/Jessica Gow *** SWEDEN OUT

„Владата чекаше 6 недели за да нарача заштитна опрема“

Според шведскиот дневен весник „ Svenska Dagbladet“, Корона Комисијата само детално ја анализирала шведската стратегија во својот финален извештај, иако веќе е јасно дека првичните одлуки и мерки биле неконзистентни и не успеале да го запрат или ограничат ширењето на инфекцијата.

Веднаш по зимските одмори во февруари 2020 година, нордиските соседни земји презедоа многу посилни мерки од Шведска.

Дополнителен проблем беше децентрализацијата и фрагментацијата на шведскиот одбранбен систем од заразни болести, па се трошело драгоцено време за воспоставување одговорност при одлучувањето. Реакцијата на пандемијата била дефицитарна и кога станува збор за залихите и заштитната опрема, вели Комисијата, поради што персоналот во системот за здравствена и социјална заштита пролетта 2020 година повремено работеше без соодветна заштита.

Дури на 16 март Владата издала упатство за набавка на доволна количина на заштитна опрема, односно шест недели по јасното сознание за опасноста. Критики беа упатени и за одложувањето на одлуката за масовно тестирање, кое оживеа непосредно пред летото 2020 година.

Имено, минатата пролет се разговарало меѓу републичката и регионалната влада и Институтот за јавно здравје чија е одговорноста да организира масовно тестирање. Комисијата смета дека тестирањето требало да го спроведат регионалните власти.

Премиерот на Шведкса/ Фото Архива на Слободен Печат

„Ќе живееме со последиците од ова уште долго време“

Во извештајот се посочува и дека здравствениот систем добро реагирал за многу краток временски период и на соодветен начин се справил со приливот на пациенти со ковид-19, но тоа било по цена на исклучителниот обем на работа на вработените во здравството.

„Се чини дека пациентите ја добија потребната нега, која важи и за одделенијата за интензивна нега. Сепак, здравствениот систем се справи со пандемијата и искористеноста на персоналот до крајност. Многу третмани за други болести мораа да се одложат, па затоа ние ќе живееме долго, со последиците од пандемијата“, се вели во извештајот на шведската владина комисија за коронавирусот, предводена од социјалдемократскиот премиер во заминување Стефан Лофвен на 30 јуни минатата година.

Првиот извештај беше претставен на 15 декември минатата година, а беше констатирано дека стратегијата за заштита на старите лица за време на пандемијата е неуспешна.

По краткото затишје во летото 2020 година, ноември го донесе вториот бран на ковидот во Шведска, а потоа беа воведени построги мерки, иако во ниту еден момент немаше заклучување, полициски час, затворање на основни училишта, па дури и задолжително носење маски.

„Илјадници мртви требаше да бидат живи денеска“

Во тоа време, стапката на смртност веќе порасна низ Европа и светот, па многу други земји беа пред Шведска. Но, владината комисија се прашува зошто построгите мерки биле донесени само во првите пандемични зими, со оглед на тоа што тогаш немало посебни сознанија за коронавирусот.

Со почетокот на кампањата за вакцинација кон крајот на декември и почетокот на јануари, стапката на смртност од ковид-19 во Шведска почна драстично да се намалува и од крајот на јануари до денес земјата има потпросечна вкупна смртност во споредба со периодот пред пандемијата.

До денес, 80,7 отсто од населението над 16 години во Шведска е целосно вакцинирано. На интензивна нега има 24 пациенти со ковид-19, а стапката на смртност и инфекција се меѓу петте најниски во Европа.

Според американскиот универзитет Џон Хопкинс, Шведска сега е рангирана на 48-то место во светот и на 30-то место во Европа по вкупната стапка на смртност од Ковид-19 од почетокот на пандемијата. Загинале вкупно 15.016 луѓе, а според извештајот на Крунската комисија, нема сомнеж дека многу од нив, веројатно илјадници, можеле и требало да бидат живи денес.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Спасов: Има индиции дека Данела му е подметната како кукавичко јајце на Мицкоски од бугарските служби

Следно

Арсовска: Шуто Оризари ќе се развива рамномерно како сите останати скопски општини

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian