ФОТО: На Криволак уништени неексплодирани мини, гранати и бомби

1 min read

Пиротехничарите на Дирекцијата за заштита и спасување во заедничка акција со пиротехничарите на АРСМ и МВР денеска на армискиот полигон Криволак уништија неексплодирани убојни средства (НУС). 

-Уништувањето на НУС е комплексна операција која се одвива согласно Стандардна оперативна процедура за прифаќање, транспорт и уништување, посочуваат од ДЗС.

Уништување на неексплодирани убојни средства на Криволак/Фото: ДЗС

Во оваа акција се  работи за неексплодирани убојни средства од различен калибар кои се пронајдени од страна на пиротехничарите на повеќе локации во Македонија како и други неексплодирани средства кои се запленети од страна на Министерството за внатрешни работи.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

СЗО предупреди: Училиштата се последните места кои треба да се затворат

Следно

Е. Пелистер со убедлива победа над Металург во Суперлигата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian