Полскиот министер за правда: Не смееме и не треба да ги плаќаме казните на ЕУ

2 mins read

Полскиот министер за правда денеска оцени дека неговата земја не треба да ги плати казните што и ги изрече Европскиот суд поради контроверзната судска реформа, пренесува АП. 

„Без разлика дали станува збор за незаконски санкции или санкции за промени во судството, Полска не може и не треба да плати ниту една злота“, изјави министерот Збигњев Зиобро за новинарите.  

Во средата, Судот на правдата на Европската унија (СПЕУ) ја осуди Полска на парична казна од еден милион евра за секој ден во кој нема да ја изврши нејзината одлука од 14 јули за итно распуштање на Дисциплинскиот совет на полскиот Врховен суд.  

Варшава и Брисел со години се во отворен конфликт поради контроверзната судска реформа спроведена од владата предводена од конзервативната националистичка Партија на правото и правдата.  

Брисел смета дека реформата ги ослабува демократските слободи, а Полска посочува дека е неопходно да се искорени корупцијата во судството. 

Казните може да ја влошат кризата меѓу ЕУ и Полска, чиј Уставен суд го оспори приматот на европското право на почетокот на октомври.  

Спорот беше на агендата на минатонеделниот самит на ЕУ, на кој полскиот премиер Матеуш Моравјецки рече дека неговата земја е „подготвена за дијалог“, но дека нема да работи „под уценет притисок“. 

Тој, исто така, ја обвини ЕУ дека „држи пиштол до храмот на Полска“ заканувајќи се со санкции. Сепак, некои престолнини проценуваат дека Европската Комисија веројатно нема да го одобри планот за закрепнување на Полска од 36 милијарди евра, кој во моментов го стопира поради, како што мисли, влијанието врз независноста на судството. 

Како Полска стана најголемиот европски бунтовник

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | На гости во лековитиот двор на Тања Глигорова : Моето дворче е мојот рај, диазепам

Следно

Заев: Парламентарното мнозинство на владејачката коалиција ќе порасне за најмалку четири пратеници

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian