Неверојатно откритие во кинеска пустина: Откриено потеклото на закопаните мумии стари 4,000 години

7 mins read

Од нивното откритие, потеклото на стотици мумифицирани тела закопани во чамци во негостопримливиот пустински регион во северозападна Кина ги збуни археолозите, пишува Си-Ен-Ен.  

Пронајдени во басенот Тарим во Ксинџијанг главно во текот на 1990-тите, телата и облеката на мумиите се неверојатно недопрени и покрај тоа што се стари и до 4.000 години.  

Природно зачувани од сувиот пустински воздух, нивните црти на лицето и бојата на косата се јасно видливи. Нивниот западен изглед – облека од филц и ткаена волна; сирењето, пченицата и просото пронајдени во нивните необични гробови сугерираа дека тие биле сточари од степите на Западна Азија или земјоделци кои се движеле меѓу планините и пустинските оази на Централна Азија. 

Меѓутоа, новата студија на кинески, европски и американски истражувачи која ја анализирала ДНК на овие 13 мумии, истражувајќи ги нивните геноми за прв пат, даде поинаква слика.  

Нивната анализа сугерира дека посмртните останки не припаѓаат на новодојденци, туку на локална група која потекнува од древното азиско население од леденото доба.  

„Мумиите ги фасцинираа научниците и јавноста долго време и по нивното прво откритие. Покрај тоа што се извонредно добро сочувани, тие се пронајдени во многу необичен контекст и покажуваат различни и далечни културни елементи”, вели Кристина Ворнер, професор по антропологија на Универзитетот Харвард.  

„Најдовме силни докази дека тие всушност претставуваат високо генетски изолирано локално население“, додаде Ворнер, која е исто така лидер на научната група за микробиом во Институтот за еволутивна антропологија Макс Планк и автор на студија објавена во списанието Nature.  

„Меѓутоа, за разлика од нивната генетска изолација, тие се чини дека отворено ги прифатија новите идеи и технологии од нивните соседи сточари и фармери, додека развиваат уникатни културни елементи кои не ги споделува ниту една друга група“, додаде таа.  

Истражувачите испитувале генетски информации од најстарите мумии во басенот Тарим – кои датираат од 3.700 до 4.100 години – заедно со геномите секвенционирани од остатоците на пет луѓе од Јунгарскиот басен, во кинеската автономна област Ксинџијанг Ујгур. Стари помеѓу 4.800 и 5.000 години, тие се најстарите човечки остатоци пронајдени во регионот.

Неверојатна раскрсница  

Древната ДНК може да обезбеди моќни докази за човечкото движење во време кога пишаните записи или други индиции се оскудни, вели Вагиш Нарасиман, доцент на Универзитетот Тексас во Остин, кој работел на генетски примероци од регионот на Централна Азија.  

Тој не бил вклучен во студијата и го нарекол истражувањето „возбудливо“.  

Истражувањето откри дека мумиите од басенот Тарим не покажувале знаци на мешање со други групи кои живееле во исто време. Мумиите биле директни потомци на групата која некогаш била широко распространета за време на леденото доба, но главно исчезнала до крајот на таа ера – пред околу 10.000 години.  

Наречени антички северни евроазијци, трагите од оваа популација на ловци-собирачи преживеале само делумно во геномите на денешните популации, а домородните луѓе во Сибир и Америка имаат најголеми познати пропорции.  

Фактот дека биле пронајдени токму во басенот Тарим, е сосема неочекувано, пишува Си-Ен-Ен.  

Други генетски примероци од далечниот север во Ксинџијанг покажаа дека луѓето од кои дошле тие примероци во голема мера се мешале со различни популации од бронзеното време во регионот, што ги прави генетски изолираните мумии од басенот Тарим толку исклучителни.  

„Во бронзеното доба ова беше регион на неверојатни раскрсници. Имаше жива мешавина од север, југ, исток и запад уште пред 5.000 години“, рече Мајкл Фрашети, професор по антропологија на Универзитетот Вашингтон во Сент Луис кој не бил вклучен во студијата.  

„Тоа го прави уште поинтересен фактот што има заедница која е во голема мера интегрирана од културна перспектива, но која одржува некои многу, многу интересни и уникатни компоненти на сопствената локална идеологија, локална култура, локална погребна традиција, како и навидум единствениот генетски профил кој се враќа уште подалеку во длабокото време на исконско потекло“, додаде тој.  

Нарасиман вели дека е можно населението да било генетски изолирано, но и културно космополитско. 

„Не е неопходно генетиката секогаш да оди рака под рака со културната или лингвистичката размена“, рече тој.  

„Луѓето секогаш можат да усвојат нови техники, без разлика дали се работи за земјоделство или обработка на метал од други групи, или да ги променат своите погребни практики и така натаму. без движење на населението или трговија“, додаде тој. 

Мумиите од кинеската пустина/ Фото Screenshot NATURE/WENYING LI, XINJIANG INSTITUTE OF CULTURAL RELICS AND ARCHAEOLOGY

Неодговорени прашања 

Додека студијата на ДНК открива зачудувачки детали за мумиите, малку е веројатно дека ова ќе биде последниот збор за нивното потекло.  

Студијата се занимава со мумии пронајдени на едно место и не е јасно дали барањето на поширок опсег на локации во басенот Тарим може да доведе до откривање на различни генетски врски, вели Нарасиман. 

Фаршети смета дека античките генетски примероци од овој регион сè уште се релативно ретки и дека е можно да пронајдат други генетски влијанија од Хималаите или од Тибет.  

Иако претходната студија покажала дека мумиите живееле на брегот на оазата во пустината, сè уште е нејасно зошто биле закопани и покриени во чамци, ретка практика што не е видена на друго место во регионот, а можеби и најдобра.

„Тие ги закопуваат своите тела во чамци, а никој друг не го прави тоа. Тоа значи од каде потекнува таа традиција, таа останува една од најголемите енигми на оваа пустинска популација, која треба да биде последната заедница во светот што ќе го направи тоа“, вели Фаршети. 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Државниот секретар Азири на конференција за 40-годишнината од Националниот историски музеј во Тирана

Следно

Ахмети: Шилегов е најдобриот скопски градоначалник досега, а Арсовска нема искуство за функцијата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian