Милановиќ сака средба со Вучиќ и Ердоган: Дејтонскиот договор е линија која не смее да се премине

2 mins read

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека треба да се сретне со претставниците на конститутивните народи во БиХ, како и претседателите на Србија, Александар Вучиќ и на Турција, Реџеп Таип Ердоган, но дека лидерот на СДА Бакир Изетбеговиќ се воздржал од таа идеја.  

Милановиќ смета дека таквиот формат на средбата може да доведе до резултати, додека преговорите преку „различни посредници и амбасадори не водат никаде“, а според него БиХ се „закопани со песок до врат“, пренесува Српскаинфо.  

Хрватскиот претседател вели дека за тоа разговарал пред два дена со српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик. 

„Разговаравме со претставниците на конститутивните народи во БиХ, седнати на заедничка маса, Драган Човиќ, Бакир Изетбеговиќ и Милорад Додик, со некаква поддршка од мене, Вучиќ и Ердоган“ изјави Милановиќ на новинарите во Делнице.  

Милановиќ вели дека помислил да стапи во контакт со Ердоган и дека е убеден дека би се согласил на таа идеја, додека Изетбеговиќ во моментов има „извесна замена“ за тоа.  

„Не го напаѓам и не го критикувам, но тој мора да објасни зошто смета така“ рече Милановиќ.  

Тој денеска повтори дека се сретнал со Додик како претставник на српскиот народ во БиХ, нагласувајќи дека некои работи се можни во Хрватска, но не и во БиХ, пренесува Н1.  

„Дејтонскиот договор стапи на сила за да обезбеди мир. Тој договор е линија која не смее да се премине“ рече Милановиќ.

ВИДЕО | Aндоновиќ: Затишје пред бура или бура пред затишје? Омекнување на тврдите ставови на балканските лидери

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Голем потпис на „Џузепе Меаца“, одличниот Аргентинец уште пет години во Интер

Следно

Заврши снимањето на „Џон Вик 4“: Кијану Ривс повторно ја покажа својата добрина на дело

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian