Зборовите кои Европа сакаше да ги чуе: Путин ги зголемува испораките на гас за ЕУ, ​​откако ќе ги наполни руските резерви

1 min read

Рускиот претседател Владимир Путин денеска му нареди на рускиот гасен гигант Газпром да ги зголеми испораките на гас за Европската унија откако ќе бидат наполнети руските резерви на гас, пренесува Фајненшл Тајмс.

Во Европа една третина од гасот доаѓа од Русија, но Унијата сега се соочува со зголемени цени на горивата во услови на зголемена побарувачка за гас и подобрена епидемиолошка ситуација во однос на коронавирусот.

Извршниот директор на „Газпром” Алексеј Милер денеска изјави дека се планира да се заврши со полнењето на руските резерви гас до 8 ноември, по што ќе следи зголемување на испораките на гас од ЕУ.

Доколку оваа зима гасот не протече низ Украина, ќе има војна?

Гасната криза и Путин: Тој е уличен борец, а Западот изведува уметничко лизгање во Русија, додека Путин игра хокеј

Москва предупредува: Можна е нова голема криза за гас во Европа

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Препознавате ли која позната пејачка е на фотографијата: Сонувало ли ова девојченце дека ќе стане позната?

Следно

Левица до членовите: Гласајте по сопствено убедување, ама гледајте да биде против власта

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian