Главни точки на климатската конференција на ОН

4 mins read

Претставници од речиси 200 земји ќе се сретнат во Глазгов, Шкотска, од 31 октомври до 12 ноември за зајакнување на акцијата за справување со глобалното затоплување според Парискиот договор од 2015 година, пренесува Ројтерс.

По извештајот за климата на Обединетите нации во кој се предупредува дека глобалното затоплување е блиску до излегување од контрола, активностите на владите на оваа конференција ќе одредат дали таа е успешна.

Еве некои од прашањата што треба да се решат:

Заложбите за намалување на емисиите

Пред шест години во Париз, земјите се согласија да ги намалат емисиите на стакленички гасови за да го ограничат глобалното затоплување на 2 Целзиусови степени и идеално 1,5 Целзиусови степени. За да го направите ова, емисиите треба да се преполоват до 2030 година и да достигнат нето нула до средината на векот.

Бидејќи конференцијата на ОН беше одложена минатата година поради пандемијата, оваа година е крајниот рок за земјите да дадат поостри ветувања за намалување на емисиите.

Анализата на ОН покажа дека до 2030 година, тие 113 земји заедно ќе ги намалат своите емисии за 12 отсто во однос на нивото од 2010 година.

Преговарачите, исто така, треба да се договорат за заеднички временски рамки за идните намалувања на емисиите.

Главните емисии Кина, Индија, Саудиска Арабија и Турција – заедно одговорни за околу една третина од глобалните емисии на стакленички гасови – сè уште не излегоа со зајакнати NDC и треба да го сторат тоа на оваа конференција, позната како COP26.

Финансии

Уште во 2009 година, развиените земји се согласија да собираат 100 милијарди долари годишно до 2020 година за да им помогнат на земјите во развој да се справат со влијанието на климатските промени.

Сепак, најновите податоци од Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) покажуваат дека во 2019 година, владите на развиените земји собрале 79,6 милијарди долари за ранливите земји, што е за 2% повеќе од 78,3 милијарди долари во 2018 година.

Бидејќи богатите нации не ја исполнуваат целта од 100 милијарди долари годишно, тоа може да ја урне довербата во разговорите за климата, велат експертите. И треба да се разработи нова финансиска цел.

Загуби и оштетување

Владите се согласија да го решат влијанието на климатските промени врз земјите во развој, но нема детали за одговорноста или компензацијата, што е тема на расправија за многу посиромашни земји.

Платформата за овозможување техничка помош за ранливите земји беше воспоставена во 2019 година, но земјите во развој сакаат посилен механизам кој вклучува финансирање.

Фосилни горива

Претседателот на Обединетото Кралство COP26, Алок Шарма, рече дека сака оваа конференција да биде онаа каде што моќта на јаглен ќе биде предадена во историјата.

ОН повикаа на постепено укинување на јагленот до 2030 година во земјите на ОЕЦД, но министрите за животна средина од големи економии не успеаја да договорат временска рамка.

ЧЛЕН 6

Членот 6 од Парискиот договор, кој ја покрива улогата на пазарите на јаглерод, не е решен откако беше склучен пактот. Напредокот за тоа беше прекинат на последните разговори во 2019 година.

Написот повикува на „цврсто сметководство“ за да се избегне „двојно броење“ на намалувањата на емисиите. Исто така, има за цел да воспостави централен механизам на ОН за тргување со јаглеродни кредити од намалувањата на емисиите генерирани од проекти со ниска потрошувачка на јаглерод.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Прегазен малолетен пешак со мерцедес, возачот избегал

Следно

Софиски „Труд“во одбрана на Данела Арсовска: Шилегов е антибугарин

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian